İpsala Ticaret Borsası

İpsala Ticaret Borsası 1968 yılının sonunda kuruluş işlemlerini tamamlamış ve 1969 yılında İpsala Belediye Başkanlığı’ndan kiralanan iş yerinde faaliyetine başlamıştır. 1992 yılında İpsala’nın girişinde almış olduğu 700 m2’lik arsa üzerine 300 m2’lik yeni hizmet binasının inşaatına başlanmış ve 1994 yılında tamamlanarak, kendi binasında üyelerine ve üreticilere hizmet vermektedir.

Satış salonumuzda, laboratuarımızda analizi yapılan hububat ve yağlı tohumlar grubuna dahil ürünlerin elektronik ortamda alım-satım işlemleri yapılmakta ve oluşan fiyatlar günlük olarak belirlenerek tescil ve ilan olunmaktadır. 2011 yılı sonu itibariyle 87 üyemiz bulunmaktadır. Üyelerimizin 58’i tüzel 29’u gercek kişiden oluşmaktadır. Tüzel kişilerin %50’si İmalata yönelik fabrikalardan oluşmaktadır. İlçemizde öncelik çeltik fabrikalarıdır. Buda ekiliş ve üretim çokluğundan kaynaklanmaktadır.

Çalışma alanı ilçe sınırları ile sınırlı olan borsamızın en önemli ürünü Çeltik’tir. Türkiye’nin çeltik üretiminin %47’si(325.000 ton) Edirne iline ait olup, bunun %55’i(180.000 ton) İpsala ilçemizde üretilmektedir. İlçemizde çeltik tarımı en son teknolojik alet ve ekipmanlar kullanılarak  modern şekilde yapılmaktadır. Ayrıca ayçiçek, buğday ürünleride borsamızda önemli ölçüde işlem görmektedir.

İpsala Ticaret Borsası her türlü sosyal ve kültürel etkinliklere katılmakta, maddi ve manevi yönden destek vermektedir.

İlçemizdeki Gümrük Kapısı’nın yeniden inşa edilerek modern hale gelmesi amacıyla TOBB önderliğinde ve Trakya’da Oda ve Borsaların iştiraki ile kurulan ve merkezi İpsala’da bulunan Umat Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş.’nin ortağı olan Borsamız Yunanistan’a açılan sınır kapımızın modern hale gelmesinde aktif olarak görev almıştır.

İlçemizde her yıl düzenli olarak yapılmakta olan Çeltik Kültür ve Sanat Festivali ile Kel Aliço Yağlı Pehlivan Güreşleri ilçemizin tanıtımına büyük katkı sağladığından bu organizasyonlara borsamızca maddi ve manevi yönden destek verilmektedir.

İlçemizde ekilebilir sulak alanlar modern şekilde sulama kanalları ulaşım yolları ile donanmıştır.